Congratulations to all winners of the 2021 IFFNY, 10th Edition.

0
286

BEST FEATURE FILM AWARD:
THE NOMINATION ARE:

* MOTHER OF APOSTLES/ Zaza Buadze/ UKRAINE

* INVISIBLE LOVE/ Xiang Guo/ VIETNAM

* WITHOUT SKIN/ Lars Bergbom & Christian Johansson/ SWEDEN
THE WINNER IS:

* MOTHER OF APOSTLES/ Zaza Buadze/ UKRAINE

-BEST ACTOR AWARD FOR FEATURE FILM: 
THE NOMINATION ARE:

*GREG ELLWAND for Jasmine Road/ CANADA

*HARUN REHA PAKOGLU for In my Dream/ TURKEY

*GIANCARLO RUIZ for King of the Party/ MEXICO

THE WINNER IS:
*GREG ELLWAND
for Jasmine Road/ CANADA

-BEST ACTRESS AWARD FOR FEATURE FILM: 

THE NOMINATION ARE:

*AIXA KAY for Jasmine Road/ CANADA

*VICTORIA DYRSTAD for Without Skin SWEDEN

*NATALIA POLOVINKA for Mother of Apostle / UKRAINE
THE WINNER IS:

*NATALIA POLOVINKA for Mother of Apostle/ UKRAINE

-BEST CINEMATOGRAPHY AWARD:
THE NOMINATION ARE:

* IN MY DREAM/ Murat Çeri/ TURKEY

* KING OF THE PARTY / Salomon Askenazi/ MEXICO

* MOTHER OF APOSTLES/ Zaza Buadze/ UKRAINE
THE WINNER IS:

* IN MY DREAM/ Murat Çeri/ TURKEY

BEST SCREENPLAY AWARD:

THE NOMINATION ARE:

*JASMINE ROAD by Warren Sulatycky/ CANADA

* IN MY DREAM byMurat Çeri/ TURKEY

* MOTHER OF APOSTLES by Ratha Makeenkova & Zaza Buadze/ UKRAINE

THE WINNER IS:

* MOTHER OF APOSTLES by Ratha Makeenkova & Zaza Buadze/ UKRAINE

-BEST FEATURE DOCUMENTARY AWARD:
THE NOMINATION ARE:

*WHAT IS GOING TO HAPPEN NEXT/ Matthew Nevin/ IRELAND

*ON THE FRONT LINE/ Matteo Balsamo & Francesco Del Grosso/ ITALY

*CORCHED LAND/ Antonio Ferrer/ SPAIN

THE WINNER IS:

*ON THE FRONT LINE/ Matteo Balsamo & Francesco Del Grosso/ ITALY

-BEST SHORT FILM AWARD:
THE NOMINATION ARE:

*STUFF/ Malu Janssen / NETHERLANDS

*THUS BEGAN ANTOINE’S DOWN-GOING/ Paul Rigoux/ FRANCE

*ANTIOTPAD/ Tin Zanic/ CROATIA

THE WINNER IS:

*STUFF/ Malu Janssen / NETHERLANDS

BEST ACTOR AWARD FOR SHORT FILM: 
THE NOMINATION ARE:

*CARL MALAPA/Prague /FRANCE

*ANDRES LIDIN HANSEN/ Let me in/ NORWAY

*BERNARD TOMIC/ Antiotpad/ CROATIA

THE WINNER IS:

*CARL MALAPA/Prague /FRANCE

-BEST ACTRESS AWARD FOR SHORT FILM: 

THE NOMINATION ARE:

*ANNA CASAS/ The woman of the house/ SPAIN

*LYANKA GRYU/ Soyka/ USA

*LIM SE MI/ First day/ KOREA

THE WINNER IS:

*ANNA CASAS/ The woman of the house/ SPAIN

-BEST MUSIC VIDEO AWARD: 
THE NOMINATION ARE:

*BEAUTIFUL WOUNDS/ Sarah Scherer/ UK

* BIG YELLOW TAXI/ Matt Mahurin/ CANADA

* CLASS REUNION /Mihnea Cernat / ROMANIA
THE WINNER IS:

* BIG YELLOW TAXI/ Matt Mahurin/ CANADA

-BEST ANIMATION AWARD: 

THE NOMINATION ARE:

*ON/OFF/ Nicolas P.Villarreal/ ARGENTINA

*LILIANA/ Milanka Fabjancic/ SLOVENIA

*ALAMPA – STORM/ Artemy Ortus/ RUSSIA

THE WINNER IS:

*ON/OFF/ Nicolas P.Villarreal/ ARGENTINA

-BEST SHORT DOCUMENTARY AWARD:

THE NOMINATION ARE:

*MAMMA by Pablo Cirès/ FRANCE
*THE LAST LIGHTKEEPER by Niamh Hayes/ IRELAND

* BEYOND THE CITY SKYLINE/ Tom Franz/ USA

THE WINNER IS:

* BEYOND THE CITY SKYLINE/ Tom Franz/ USA

-BEST PRODUCTION AWARD: 

THE NOMINATION ARE:

* UTOPIA, THE MOVIE/ Edith Tapia/ PERU

* MOTHER OF APOSTLES/ Dmytro Ovechkin/ UKRAINE
* KING OF THE PARTY / Isaac Cherem/ MEXICO

THE WINNER IS:

* KING OF THE PARTY / Isaac Cherem/ MEXICO


SPECIAL AWARDS:

-BEST DIRECTOR AWARD:
* SPARTAK PECANI for BOLERO IN THE ELDER HOUSE/ ALBANIA

-BEST EDITING AWARD:

* WITHOUT SKIN/ Lars Bergbom & Christian Johansson/ SWEDEN

-BEST HUMAN RIGHT AWARD:

*CORCHED LAND/ Antonio Ferrer/ SPAIN

-Outstanding Achievement in Documentary

VELIBOR COVIC for I was 10 years old/ MONTENEGRO

-Outstanding Achievement in Directing

ARBER KRASNIQI for Back Home/Kosovo

-Creative Innovation in Animation Award
*LILIANA/ Milanka Fabjancic/ SLOVENIA

-Honorable Mention

*ONE MORE JUMP by Emanuele Gerosa/ ITALY

Honorable Mention

*THE LAST LIGHTKEEPER by Niamh Hayes/ IRELAND

More info: www.iffny.com SUBSCRIBE & FOLLOW: FB: https://www.facebook.com/iffnyfestival/ Instagram: https://www.instagram.com/iffnyfestival/ Twitter: https://twitter.com/iffnyfestival

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here